Ta strona internetowa używa ciasteczek.

Św. Karol de Foucauld "Dziennik duchowy. Nocny podróżnik"

Z okazji kanonizacji, oddajemy do rąk czytelnika, kolejne po "Duchu Jezusa| duchowe dzieło świętego. Jest to duchowy dziennik, zawierający najbardziej osobiste zapiski Karola de Foucauld.

"Nocny podróżnik" przypomina wędrówki pod rozgwieżdżonym niebem Sahary, jest też swoistą pustynią duchową - miejscem bezpośredniego spotkania z Bogiem. W tomie zawarte są zapiski zarówno z okresu pielgrzymek do Rzymu, przebywania w Nazarecie, Béni-Abbès i Tamanrasset. Medytacje, notatki, rekolekcje i inne rękopisy podzielone są na trzy okresy: Nazaret, Akbes i Rzym, Ziemia Święta i Sahara.

Jest to piękna podróż po duszy świętego, prowadząca nas do Jezusa. Śledzimy jego nawrócenie, przygotowanie do kapłaństwa, dojrzewanie do życia monastycznego, a wreszcie postępujące zjednoczenie z Bogiem. Odkrywamy pobożność Karola de Foucauld, ale także jego inspiracje intelektualne. Pisma obejmują lata 1888-1916.

"Jezus jest w nas przez bezmiar boskiej istoty, która jest we wszystkim i w której jest wszystko. Jezus jest w nas przez świętą Eucharystię, kiedy daje się nam w komunii świętej, dopóki trwają postacie chleba i wina. Jezus jest w nas, kiedy jesteśmy w stanie łaski przez upodobanie, z jakim zamieszkuje niczym władca w pałacu, który mu z miłością wyszykowano. Jezus jest w nas, gdy jesteśmy nie tylko w stanie łaski, lecz w usposobieniu, aby Mu się we wszystkim podobać, oddychać tylko dla Niego, we wszystkim Mu być posłusznym. Gdy oddaliśmy Mu całkowicie całą wolę, niczego sobie nie zostawiając. Gdy wreszcie uzdolniliśmy się, znosząc próby i oczyszczenia, jakie nam nałożył, być Mu we wszystkim posłusznymi dzięki Jego łasce, nie działać już samodzielnie, pozwolić Mu wszystko czynić w nas" - pisze św. Karol de Foucauld.

Więcej informacji oraz egzemplarze recenzenckie:
instytut@globalizacja.org, tel. 600 023 118, www.globalizacja.org