Ta strona internetowa używa ciasteczek.

Cyfrowa Polska

Wielka Brytania liderem Europejskiego Indeksu Cyfryzacji

Konsumenci w Wielkiej Brytanii mają najlepszy dostęp do usług telewizyjnych w Europie – wynika z najnowszego rankingu Instytutu Globalizacji.  Polska uplasowała się w środku stawki. 

TVP nie wypełnia ustawowych obowiązków

TVP nie wypełnia obowiązków wynikających z ustawy o radiofonii i telewizji, nakładającej na telewizję publiczną rozpowszechnianie wszystkich swoich programów – wynika z najnowszego raportu Instytutu Globalizacji pt. „TVP na manowcach cyfryzacji”.

Z ustawy o radiofonii i telewizji (USTAWA z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji), wynika, że nadawanie cyfrowe TVP powinna traktować jako swój ustawowy obowiązek. TVP ma więc prawny obowiązek rozpowszechniania wszystkich swoich programów (włącznie z TVP HD i TVP Sport).

Cyfryzacja to porażka rządu

Po roku zaniechania, rząd powinien wytłumaczyć się z braku zdecydowanych działań w zakresie cyfryzacji nadawania radia i telewizji w Polsce – uważa Instytut Globalizacji.

– Polska należy, obok Rumunii i Bułgarii, do najgorzej zcyfryzowanych krajów Unii Europejskiej – zauważa dr Tomasz Teluk, dyrektor Instytutu Globalizacji, prowadzącego badania nad cyfryzacją w ramach projektu „Cyfrowa Polska”.

Polacy chcą narodowej platformy cyfrowej

59 proc. Polaków uważa, że TVP powinna jak najszybciej uruchomić platformę cyfrową dostępną dla wszystkich obywateli – wynika z badań opinii publicznej przeprowadzonych przez TNS OBOP.

Tylko 2 proc. respondentów zdecydowanie sprzeciwia się temu pomysłowi. Badanie „Polacy a cyfryzacja” TNS OBOP przeprowadził na zlecenie Instytutu Globalizacji.

Z badań wynika także, że 41 proc. Polaków uważa, że jest źle przygotowanych do cyfryzacji telewizji i radia. Tylko 2 proc. respondentów „bardzo dobrze” ocenia politykę informacyjną dotyczącą cyfryzacji.

Cyfryzacja priorytetem na Euro 2012

Cyfryzacja jest równie ważna jak budowa dróg i stadionów przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej w Polsce i na Ukrainie – przekonuje Instytut Globalizacji.

Polacy uważają, że cyfryzacja jest priorytetem cywilizacyjnym i jest niemniej ważna, co budowa infrastruktury drogowej i sportowej, przez zbliżającym się Euro 2012 – wynika z badań opinii publicznej, przeprowadzonych przez TNS OBOP dla Instytutu Globalizacji.

Instytut Globalizacji zlecił przeprowadzenie badań opinii publicznej „Polacy a cyfryzacja” TNS OBOP, aby zbadać postawy społeczeństwa wobec

TVP odpowiedzialna za opóźnianie cyfryzacji

Opóźnienia w budowie narodowej platformy cyfrowej przez TVP spowodowane są opieszałością byłych i obecnych władz spółki – uważa Instytut Globalizacji.

Im później TVP uruchomi narodową platformę cyfrową, tym trudniej będzie jej podbić rynek – uważa Instytut Globalizacji, wolnorynkowy instytut spraw publicznych, prowadzący badania nad cyfryzacją w ramach projektu pt. „Cyfrowa Polska”.

Czas działa na niekorzyść telewizji publicznej w jej planach utworzenia narodowej platformy cyfrowej.

TVP może być jak BBC

Platforma telewizji cyfrowej TVP, może powtórzyć sukces brytyjskiej BBC – wynika z najnowszego raportu Instytutu Globalizacji.

Eksperci Instytutu uważają, że gdyby abonament potraktować nie jako podatek, lecz jako opłatę za usługę dostarczania telewizji cyfrowej, polscy konsumenci chętniej ponosiliby opłaty na rzecz telewizji publicznej, tak samo, jak płacą stacjom prywatnym.

Ustalenie abonamentu na poziomie 15 złotych na miesiąc pozwalałoby na osiągnięcie wpływów abonamentowych przekraczających 1,5 mld złotych rocznie – uważa dr Tomasz Teluk, dy

Telewizja cyfrowa w Polsce jest droga

Telewizja cyfrowa jest w naszym kraju droga, ale może potanieć, dzięki większej konkurencji związanej z cyfryzacją – wynika z raportu Instytutu Globalizacji, który zostanie opublikowany w połowie sierpnia br.

Wysokie opłaty, w porównaniu do przeciętnych i minimalnych zarobków, znacznie ograniczają dostęp do telewizji cyfrowej w Polsce – uważają eksperci Instytutu Globalizacji. Sytuacja może się zmienić wskutek cyfryzacji, m.in.

Platforma TVP to dobry pomysł

Budowa satelitarnej platformy cyfrowej umocni pozycję TVP i zwiększy konkurencję na rynku telewizyjnym – ocenia Instytut Globalizacji.

Instytut Globalizacji, prowadzący badania nad cyfryzacją w ramach projektu edukacyjno-badawczego „Cyfrowa Polska”, pozytywnie ocenia decyzję zarządu TVP o budowie satelitarnej platformy cyfrowej dla klientów mediów publicznych.

Własna platforma cyfrowa pozwoli telewizji publicznej zachować pozycję na rynku radiowo-telewizyjnym, co byłoby niemożliwe bez inwestycji w nowoczesne technologie.

Instytut Globalizacji ze zrozumieni

Komisja Europejska przyjrzy się cyfryzacji w Polsce

Instytut Globalizacji, wolnorynkowy instytut spraw publicznych, zwrócił się do Komisji Europejskiej o zajęcie stanowiska w sprawie procesu cyfryzacji w Polsce.

W opinii IG, największymi utracjuszami wyłączenia analogowego nadawania RTV będą konsumenci, którzy, zgodnie z badaniami Instytutu będą mieli najgorszy dostęp do telewizji cyfrowej w Europie.

Instytut Globalizacji alarmuje, że Polsce grozi monopol technologiczny, związany z przyznaniem wyłączności na obsługę multipleksu tylko jednej firmie.