Dr Tomasz Teluk będzie reprezentował Instytut Globalizacji, podczas konferencji towarzyszącej obradom Światowej Organizacji Zdrowia w Genewie.
Dyrektor IG wygłosi inauguracyjny wykład podczas panelu zorganizowanego przez waszyngtoński Institute for Policy Innovation dla uczestników Międzynarodowej Grupy Roboczej ds. Zdrowia Publicznego, Innowacji i Własności Intelektualnej WHO.
Wykład pt.
W interesie pacjentów zainteresowanych dostępem do nowoczesnej medycyny, systemy prawne krajów rozwijających się nie powinny podważać ochrony własności intelektualnej – uważają Instytut Globalizacji oraz Stowarzyszenie Pacjentów Primum non nocere.
Ochrona własności intelektualnej pozwala na walkę z chorobami, wobec których medycyna była dotąd bezradna. Pacjenci są zainteresowani rozwojem innowacyjnej medycyny i jak najszerszym dostępem do nowych leków.
Mamy zaszczyt serdecznie zaprosić na VII edycję Śniadania Instytut Globalizacji, które tradycyjnie odbędzie się w restauracji La Boheme, w budynku Teatru Narodowego, Pl. Teatralny 1 w Warszawie, we wtorek 30 października, 2007 r. o godz. 11.00.
Tematem bieżącej edycji będzie służba zdrowia: „Czy biurokracja hamuje dostęp do nowoczesnej medycyny?”. Poruszone zostaną następujące kwestie: Czy firmy farmaceutyczne, czy rządy są odpowiedzialne za wysokie ceny leków? Jak daleko powinna sięgać ochrona własności intelektualnej w medycynie? Czy tzw.
Powstała koalicja „Wiedza dla zdrowia”
W Warszawie powstała koalicja na rzecz powszechnej informacji medycznej „Wiedza dla zdrowia”.
Koniec z monopolem lekarzy na wiedzę medyczną?
Rozpoczęły się prace nad bazami danych o schorzeniach i lekach. "To krok ku zwiększeniu świadomości pacjentów" – podkreśla dyrektor Instytutu Globalizacji, doktor Tomasz Teluk.
W 2006 rozpoczną się pracę nad stworzeniem europejskich baz danych o lekach i schorzeniach, które będą w łatwy sposób dostępne dla pacjentów – zapewnił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Güntera Verheugena w liście skierowanym do dyrektora Instytutu Globalizacji dra Tomasza Teluka.
W połowie października polskie instytuty praw publicznych - Instytut Globalizacji, Fundacja Niepodległości oraz Stowarzyszenie Obrony Praw Pacjentów Primum non nocere dr Adama Sandauera, zwróciły się do Komisji Europejskiej o zniesienie zakazu kierowania bezpośredniej informacji medycznej do pacjenta.
Zezwolenia na reklamę leków przepisywanych na receptę domaga się Stowarzyszenie Obrony Praw Pacjentów "Primum non nocere" oraz ekspert CNE dr Tomasz Teluk.
Resort zdrowia stanowczo sprzeciwia się takim pomysłom i argumentuje, że o przepisywaniu leków powinni decydować specjaliści, dlatego zbędne jest kierowanie takiej reklamy do pacjentów.
O problemie reklamy leków rozmawiano w poniedziałek w Warszawie na konferencji zorganizowanej przez europejski instytut Center for the New Europe (CNE).
INFORMACJA PRASOWA
Konferencja pt. „Media a kierowanie informacji medycznej do pacjenta”
Z pewnością można mówić o istnieniu cenzury wobec informacji medycznej. Dziennikarze napotykają na utrudnienia w spełnianiu ważnej misji publicznej, jaką jest podnoszenie wiedzy o zdrowiu wśród społeczeństwa. Na bariery napotykają także wydawcy oraz urzędnicy, którzy często, aby dotrzeć z informacją do pacjenta muszą wykupywać płatne ogłoszenia.
Konferencja odbędzie się w Centrum Multimedialnym ul. Foksal 3/5 , w poniedziałek 21 listopada o godz. 11.00.
O godz.
EUROPEAN COMMISSION
DG Health and Consumer Protection
B-1049 BRUSSELS
Warszawa, 15.10.2005
Szanowny Panie Verheugen,
Zła sytuacja w służbie zdrowia jest związana ze zbyt dużym poziomem państwowego interwencjonizmu i regulacjami rynku.
W Polsce są jedne z najwyższych cen leków w Europie. Wielu pacjentów nie stać na wykup recept. Chorzy konsumują zbyt mało leków. Schorzenia, które mogłyby wyleczone w początkowej fazie staje się chorobami przewlekłymi.