Ta strona internetowa używa ciasteczek.

Reforma zdrowia

Instytut Globalizacji w Szwajcarii

Dr Tomasz Teluk będzie reprezentował Instytut Globalizacji, podczas konferencji towarzyszącej obradom Światowej Organizacji Zdrowia w Genewie.

Dyrektor IG wygłosi inauguracyjny wykład podczas panelu zorganizowanego przez waszyngtoński Institute for Policy Innovation dla uczestników Międzynarodowej Grupy Roboczej ds. Zdrowia Publicznego, Innowacji i Własności Intelektualnej WHO.

Wykład pt.

Nie niszczyć innowacji

W interesie pacjentów zainteresowanych dostępem do nowoczesnej medycyny, systemy prawne krajów rozwijających się nie powinny podważać ochrony własności intelektualnej – uważają Instytut Globalizacji oraz Stowarzyszenie Pacjentów Primum non nocere.

Ochrona własności intelektualnej pozwala na walkę z chorobami, wobec których medycyna była dotąd bezradna. Pacjenci są zainteresowani rozwojem innowacyjnej medycyny i jak najszerszym dostępem do nowych leków.

Zaproszenie na Śniadanie Instytutu Globalizacji

Mamy zaszczyt serdecznie zaprosić na VII edycję Śniadania Instytut Globalizacji, które tradycyjnie odbędzie się w restauracji La Boheme, w budynku Teatru Narodowego, Pl. Teatralny 1 w Warszawie, we wtorek 30 października, 2007 r. o godz. 11.00.

Tematem bieżącej edycji będzie służba zdrowia: „Czy biurokracja hamuje dostęp do nowoczesnej medycyny?”. Poruszone zostaną następujące kwestie: Czy firmy farmaceutyczne, czy rządy są odpowiedzialne za wysokie ceny leków? Jak daleko powinna sięgać ochrona własności intelektualnej w medycynie? Czy tzw.

Powstała koalicja „Wiedza dla zdrowia”.

Powstała koalicja „Wiedza dla zdrowia”

W Warszawie powstała koalicja na rzecz powszechnej informacji medycznej „Wiedza dla zdrowia”.

Świetny artykuł o problemie informacji medycznej w serwisie naukowym PAP.

Koniec z monopolem lekarzy na wiedzę medyczną?

Rozpoczęły się prace nad bazami danych o schorzeniach i lekach. "To krok ku zwiększeniu świadomości pacjentów" – podkreśla dyrektor Instytutu Globalizacji, doktor Tomasz Teluk.

List Güntera Verheugena do Instytutu Globalizacji

W 2006 rozpoczną się pracę nad stworzeniem europejskich baz danych o lekach i schorzeniach, które będą w łatwy sposób dostępne dla pacjentów – zapewnił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Güntera Verheugena w liście skierowanym do dyrektora Instytutu Globalizacji dra Tomasza Teluka.

W połowie października polskie instytuty praw publicznych - Instytut Globalizacji, Fundacja Niepodległości oraz Stowarzyszenie Obrony Praw Pacjentów Primum non nocere dr Adama Sandauera, zwróciły się do Komisji Europejskiej o zniesienie zakazu kierowania bezpośredniej informacji medycznej do pacjenta.

Konferencja "Media a kierowanie bezpośredniej informacji medycznej do pacjenta" znalazła szeroki oddzwięk w mediach.

Zezwolenia na reklamę leków przepisywanych na receptę domaga się Stowarzyszenie Obrony Praw Pacjentów "Primum non nocere" oraz ekspert CNE dr Tomasz Teluk.

Resort zdrowia stanowczo sprzeciwia się takim pomysłom i argumentuje, że o przepisywaniu leków powinni decydować specjaliści, dlatego zbędne jest kierowanie takiej reklamy do pacjentów.

O problemie reklamy leków rozmawiano w poniedziałek w Warszawie na konferencji zorganizowanej przez europejski instytut Center for the New Europe (CNE).

Media a kierowanie informacji medycznej do pacjenta

INFORMACJA PRASOWA

Konferencja pt. „Media a kierowanie informacji medycznej do pacjenta”

Z pewnością można mówić o istnieniu cenzury wobec informacji medycznej. Dziennikarze napotykają na utrudnienia w spełnianiu ważnej misji publicznej, jaką jest podnoszenie wiedzy o zdrowiu wśród społeczeństwa. Na bariery napotykają także wydawcy oraz urzędnicy, którzy często, aby dotrzeć z informacją do pacjenta muszą wykupywać płatne ogłoszenia.

Konferencja odbędzie się w Centrum Multimedialnym ul. Foksal 3/5 , w poniedziałek 21 listopada o godz. 11.00.

O godz.

Petycja do Komisji Europejskiej

EUROPEAN COMMISSION
DG Health and Consumer Protection
B-1049 BRUSSELS

Warszawa, 15.10.2005

Szanowny Panie Verheugen,

Zła sytuacja w służbie zdrowia jest związana ze zbyt dużym poziomem państwowego interwencjonizmu i regulacjami rynku.

W Polsce są jedne z najwyższych cen leków w Europie. Wielu pacjentów nie stać na wykup recept. Chorzy konsumują zbyt mało leków. Schorzenia, które mogłyby wyleczone w początkowej fazie staje się chorobami przewlekłymi.