Ta strona internetowa używa ciasteczek.

Odpowiedzialność, czy upadłość?

Upadłość konsumencka do poprawki

Społeczne koszty upadłości konsumenckich są głównym kryterium, na którym powinno opierać się nowe prawo dotyczące bankructwa osób fizycznych – rekomenduje Instytut Globalizacji.

Zamiast szybkiego uchwalania złych przepisów dotyczących upadłości konsumenckiej, lepiej uprzednio zbadać społeczne koszty funkcjonowania takich przepisów w Polsce – uważają eksperci Instytutu Globalizacji, wolnorynkowego instytutu spraw publicznych.

Dotychczas żaden z projektów ustawy o upadłości konsumenckiej nie uwzględniał prognozy kosztów wprowadzenia tego rodzaju instytu

Kryzys hipoteczny omija Polskę

Według Instytut Globalizacji, wolnorynkowego instytutu spraw publicznych, uspokojenie na rynkach finansowych jest dowodem na to, że kryzys spowodowany zawirowaniami na międzynarodowym rynku kredytów hipotecznych okazał się niegroźny dla polskiej gospodarki.

Wysoka jakość kredytów hipotecznych (poniżej 5 proc. stanowią w Polsce kredyty o podwyższonym ryzyku spłacalności, w porównaniu do 40 proc.

Upadłość konsumencka do poprawki

Można ograniczyć społeczne skutki upadłości osób fizycznych – wynika z debaty, która odbyła się we wtorek 18 września, w ramach Śniadań Instytutu Globalizacji.

Wielka Brytania zaostrzy przepisy o upadłości

W związku z falą bankructw osób indywidualnych, Wielka Brytania może zaostrzyć przepisy o upadłości konsumenckiej – uważa Instytut Globalizacji, wolnorynkowy instytut spraw publicznych.

Lawinowo rosnąca liczba osób zgłaszających upadłość, która w tym roku może przekroczyć już 150 tys. rocznie, może skłonić ustawodawcę do zaostrzenia kryteriów, na podstawie których będzie można ogłosić upadłość indywidualną.

Kryzys hipoteczny w Polsce jest mało prawdopodobny

Kryzys na rynku nieruchomości, spowodowany niewypłacalnością klientów, podobny do tego, który ma miejsce w USA, w Polsce jest mało prawdopodobny – uważa Instytut Globalizacji.

Instytut Globalizacji, wolnorynkowy instytut spraw publicznych, jest przekonany, że Polsce nie grozi kryzys wywołany przez nieściągalność długoterminowych kredytów hipotecznych. Trudna sytuacja na amerykańskim rynku finansowym wywołała w ostatnim tygodniu gwałtowną przecenę akcji na całym świecie.

Nie obawiamy się podobnej sytuacji w Polsce z wielu powodów.

Rozwiązania PO w zakresie upadłości konsumenckiej odpowiadają rynkowi

Instytut Globalizacji uważa, że projekt nowelizacji prawa upadłościowego, zgłoszony przez Platformę Obywatelską, jest dobry dla rynku.

- Przedstawiony projekt jest korzystny zarówno dla przedsiębiorców jak i konsumentów, którzy znaleźli się w stanie niewypłacalności, a także dla wierzycieli, którzy będą mieli szansę na odzyskanie zobowiązań – uważa dr Tomasz Teluk, dyrektor Instytutu Globalizacji. – Projekt jest neutralny pod względem finansowym dla budżetu państwa. Oznacza to, że podatnicy nie dopłacą do upadłości.

Czy czeka nas fala upadłości konsumenckich?

Przyjęcie poselskiego projektu ustawy, zakładającej łatwy dostęp do instytucji osób fizycznych, dla każdego i na każde żądanie dłużnika, może spowodować lawinę upadłości indywidualnych – ostrzega Instytut Globalizacji.

Takie wnioski wypływają z raportu „Najlepsze praktyki upadłości konsumenckiej”, opublikowanego przez Instytut Globalizacji, opisującego różne rozwiązania tego problemu w krajach Unii Europejskiej i USA.

Przyjmując ten projekt, wszyscy staniemy się świadkami spektakularnych upadłości konsumenckich, które odbija się echem na przyszł

Można zapobiec fali bankructw indywidualnych

Rozmiar problemu indywidualnego bankructwa w Polsce będzie w dużej mierze zależał od przyjętego rozwiązania prawnego. Problem upadłości będzie dotyczył 50-90 tys. dłużników w przypadku otwartego i łatwego dostępu do tego rodzaju rozwiązania, lub kilku tysięcy dłużników, którzy wpadli w problemy finansowe w sposób niezamierzony, za sprawą niezależnych od ich woli przypadków losowych takich jak śmierć w rodzinie, choroba czy bezrobocie – wynika z najnowszego raportu Instytutu Globalizacji.

W opublikowanym właśnie raporcie pt.

Polacy chcą upadłości konsumenckiej, ale tylko w szczególnych przypadkach

Polacy chcieliby mieć możliwość ogłoszenia upadłości dla osób fizycznych. Zdaniem większości Polaków, taka możliwość powinna być dostępna tylko w ściśle określonych przypadkach. O upadłości indywidualnej powinny decydować niezawisłe sądy – wynika z badań TNS OBOP przeprowadzonych dla Instytutu Globalizacji.

Według sondażu TNS OBOP, 49 proc. respondentów uważa, że konsument powinien mieć możliwość ogłoszenia bankructwa, ale tylko w przypadku ciężkich sytuacji losowych. 12 proc. ankietowanych uważa ponadto, że taka możliwość powinna być jednorazowa. Jedynie 4 proc.

Brytyjski model upadłości konsumenckiej lepszy dla Polski

Projekt ustawy o przeciwdziałaniu niewypłacalności oraz o upadłości osoby fizycznej, nad którym w końcu kwietnia zapowiedziano przedłużenie prac w komisjach, musi być oceniony negatywnie. Dużo lepsze byłyby zupełnie nowe przepisy wzorowane na prawie brytyjskim – uważają eksperci Instytutu Globalizacji.

Na ostatnim posiedzeniu Sejm zdecydował, że poselski projekt ustawy o upadłości konsumenckiej ma wrócić do sejmowych Komisji Gospodarki oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka.