Ta strona internetowa używa ciasteczek.

Konkurencyjność

UE planuje przymusowe ekologiczne oznakowanie żywności

Wprowadzenie informacji ekologicznych dla producentów żywności może doprowadzić do faworyzowania wielkich koncernów i ograniczyć konkurencję na tym rynku – ostrzega Instytut Globalizacji.

Prywatyzacja polskich stoczni stoi w miejscu

Zgodnie ze zobowiązaniem polskiego rządu wobec Komisji Europejskiej Stocznia Gdynia powinna być sprywatyzowana do końca czerwca br. – Czerwiec minął, stocznia nie jest prywatna. Pomimo wcześniejszych deklaracji, rząd nie podjął wystarczających działań, by skutecznie zrealizować obietnice złożone Komisji i doprowadzić do prywatyzacji – uważa dr Tomasz Teluk, dyrektor Instytutu Globalizacji.

Od jesieni 2006 roku Ministerstwo Skarbu Państwa jako właściciel nie prowadzi rozmów z inwestorami.

Polacy za przemysłem stoczniowym

Aż 83 proc. Polaków uważa, że w Polsce powinien istnieć przemysł stoczniowy – wynika z najnowszego badania TNS OBOP przeprowadzonego w połowie maja br. na zlecenie Instytutu Globalizacji.

Blisko 100 proc. mieszkańców Polski Północnej jest zdania, że przemysł stoczniowy powinien nadal istnieć (województwo pomorskie – 97 proc., zachodniopomorskie – 90 proc.). Polacy są za przemysłem okrętowym niezależnie od wykształcenia (87 proc. osób z wykształceniem wyższym, 85 proc. ze średnim, 83 proc. z zasadniczym zawodowym). Tylko 2 proc.

Polska może stracić 10 mld złotych na upadłości Stoczni Gdynia

Co najmniej 10 mld złotych to koszt upadłości Stoczni Gdynia – wynika z najnowszego raportu Instytutu Globalizacji pt. „Skutki upadłości polskiego przemysłu stoczniowego na przykładzie Stoczni Gdynia S.A.” Jest to równowartość dwudziestokrotności budżetu miasta Gdynia na bieżący rok lub ok. 1/10 budżetu Rzeczpospolitej Polskiej za 2006 rokii.

Według obliczeń analityków, bezpośrednie skutki upadłości Stoczni Gdynia szacowane są na 3,5 mld złotych. Rynek straci natomiast co najmniej 10 mld złotych do 2012 roku.

Zaproszenie na debatę

Instytut Globalizacji, wolnorynkowy instytut spraw publicznych, zaprasza na debatę ekspertów poświęconą przyszłości polskiego przemysłu stoczniowego. Podczas debaty zaprezentujemy najnowszy raport Instytutu Globalizacji prezentujący skutki potencjalnej upadłości przemysłu stoczniowego, rozpatrywane na przykładzie Stoczni Gdynia.

Do debaty zostali zaproszeni:

  • Paweł Poncyljusz, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki
  • Sławomir Urbaniak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa
  • Prof.

Instytut Globalizacji popiera ICANN.

Po długiej batalii prawnej doszło do porozumienia między prywatnymi firmami ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) oraz Very Sign, w wyniku którego ta druga utrzyma kontrolę nad rejestracją domen .com. Stało się to w historycznej chwili, gdy kontrolę nad zasobami Internetu próbowały przejąć rządy i biurokraci.

"Z zadowoleniem przyjąłem fakt, że kluczowe funkcje rejestracji domen pozostaną w rękach prywatnych. Jest to bezpieczniejsze rozwiązanie od tego, gdy o kontrolę ubiegają się takie państwa jak Chiny, Iran czy organizacje jak ONZ.