Ta strona internetowa używa ciasteczek.

Ian Easton: "Decydujące starcie. Tajniki globalnej strategii Chin"

Już jesienią nakładem Instytutu Globalizacji ukaże się fascynująca książka o problemie Chin.

Przeczytaj, co myślą o tej lekturze fachowcy.

"Niniejsza książka to pozycja obowiązkowa dla każdego komu leży na sercu wolność i nasza przyszłość"

Mike Pompeo, były dyrektor CIA oraz Sekretarz Stanu USA

"Ian Easton jest wybitnym przedstawicielem nowej generacji uczonych, którzy potrafią analizować wewnętrzne chińskie dokumenty. Obala mit, że strategiczne plany Pekinu są niezrozumiałe. Decydujące starcie wykazuje, używając własnych słów reżimu, że jego aspiracje nie są regionalne – są globalne, z poważnymi konsekwencjami nie tylko dla demokracji, lecz dla wielowiekowych zasad suwerenności narodowej".

Matt Pottinger,
były zastępca doradcy d.s. bezpieczeństwa narodowego, przewodniczący Programu Chińskiego w Fundacji Obrony Demokracji

"Jakie cele ma Komunistyczna Partia Chin i jak zamierza je osiągnąć? Nowa książka Iana Eastona stara się odpowiedzieć na te ważne pytania, analizując szeroki przekrój źródeł chińskojęzycznych, w tym zarówno oficjalne oświadczenia, jak i wcześniej nieprzetłumaczone dokumenty przeznaczone tylko do wewnętrznego obiegu. Wnioski Eastona są ponure i wzbudzą kontrowersje, ale zasługują na rozważenie i dyskusję".

Aaron L. Friedberg,
prof. Politologii i Spraw Międzynarodowych na Uniwersytecie Princeton, autor książki Getting China Wrong

"W tym wnikliwym, a jednocześnie przystępnie napisanym studium Ian Easton przedstawia ostateczny i często mrożący krew w żyłach opis ambicji Chin, by wyprzeć istniejący system globalny. Czerpiąc obficie z wiarygodnych źródeł chińskojęzycznych, pozwala Komunistycznej Partii Chin mówić otwarcie o swoim dążeniu do supremacji. Easton zręcznie wplata pasjonujące wątki, które z pewnością sprawią, że czytelnicy nie będą mogli się oderwać od lektury. Decydujące starcie jest pobudką dla wspólnoty polityków i obywateli, aby sprostać wyzwaniu Chin na światowej scenie".

Toshi Yoshihara,
specjalista w Centrum Studiów Strategicznych i Budżetowych, współautor Red Star over the Pacific

"Książka Eastona jest wstrząsającą, ważną analizą ideologii i ambicji, jakie leżą u podstaw chińskiego zagrożenia dla Stanów Zjednoczonych i naszych demokratycznych sojuszników na całym świecie. Jego umiejętne korzystanie ze źródeł ogólnodostępnych oraz pozyskanych tajnych dokumentów KPCh oraz ChAL-W jest oczywistym dowodem na to, że Stany Zjednoczone powinny więcej inwestować w badania tego typu. Decydujące starcie to ważny dodatek do kanonu chińskich badań strategicznych i lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć, z czym mamy do czynienia i jak z tym wygrać".

Kelley Eckels Currie,

prawnik, specjalistka od praw człowieka, była amerykańska ambasador w Biurze Sekretarza ds. Globalnych Problemów Kobiet

"Książka Iana jest znakomitym wyjaśnieniem sposobu, w jaki doszliśmy do świata, w którym Chiny ‘nie będą już nawet udawać, że ustępują Stanom Zjednoczonym na scenie światowej’ i propozycją, co z tym można zrobić.

Isaac Stone Fish,
autor America Second: How America’s Elites Are Making China Stronger
"Relacja Iana Eastona o globalnych ambicjach i strategii Komunistycznej Partii Chin jest niezbędną lekturą dla wszystkich, którzy cenią amerykańską wolność i dla tych, którzy powinni ją cenić. Easton odgrywa rolę sygnalisty, tłumacząc myśli Xi Jinpinga na prosty język i śledząc partyjno-państwowe ślady biegnące przez amerykańską infrastrukturę i społeczeństwo. Wskazuje na pseudoreligijne hołdy Xi dla Marksa, czy decyzję KPCh z 2019 roku o przebudowie "globalnego systemu zarządzania" na swój obraz i podobieństwo. Decydujące starcie przedstawia przyszłość, której musimy zapobiec i bije na alarm, który musimy wziąć pod uwagę".

Jacqueline Newmyer Deal,
prezes i dyrektor wykonawczy Grupy Strategii Długoterminowych

"Niewielu zrobiło więcej niż Ian Easton, który uderzając na alarm, ostrzega przed ro- snącym zagrożeniem ze strony Komunistycznej Partii Chin. W swojej najnowszej pracy przedstawia przystępnie i pasjonująco Komunistyczną Partię Chin w działaniu oraz rzeczywistość, jaką jej liderzy sobie wyobrażają. Decydujące starcie to podstawowa lektura dla wszystkich
zainteresowanych obroną wolnego świata".

kongresmen Mike Gallagher

O Autorze

Ian Easton jest dyrektorem Instytutu Projekt 2049, w którym prowadzi badania kwestii obrony i bezpieczeństwa Chińskiej Republiki Ludowej. Wcześniej był stypendystą w Japońskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, analitykiem o specjalności Chiny w Centrum Analiz Marynarki Wojennej oraz zajmował stanowisko redaktora naukowego w azjatyckim dziale magazynu wojskowego "Defense News". Zeznawał przed komisją ds. nadzoru bezpieczeństwa gospodarczego USA-Chiny, prowadził wykłady w Kolegium Wojennym Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, Szkole Prawa Wojskowego JAG, Japońskiej Akademii Obrony Narodowej, na Tajwańskim Uniwersytecie Obrony Narodowej oraz w niemieckim Kolegium Podyplomowym dla Oficerów. Easton uzyskał tytuł magistra sinologii na Narodowym Uniwersytecie Cheng- chi na Tajwanie oraz licencjata na wydziale spraw międzynarodowych na Uniwersytecie Illinois w Urbana-Champaign. Studiował mandaryński na Uniwersytecie Fudan w Szanghaju oraz na Narodowym Uniwersytecie Tajwańskim w Tajpej.