Ta strona internetowa używa ciasteczek.

Biografia ks. Puglisi - męczennika zabitego przez mafię

Po raz pierwszy w Polsce zostanie wydana bardzo ciekawa biografia błogosławionego Józefa Puglisi, księdza, który został zamordowany przez Cosa Nostrę i wyniesiony na ołtarze przez Ojca Świętego Franciszka.

Don Pino Puglisi był proboszczem w Brancaccio, jednej z najgorszych dzielnic Palermo, opanowanej przez zorganizowane grupy przestępcze. Prowadząc ośrodek edukacyjny „Ojcze Nasz”, wydzierał młodzież z rąk mafii. Młodzi zamiast stawać się przestępcami, kształciła się, a czas wolny przeznaczała na sport i kulturę.

To nie podobało się bossom Cosa Nostry. Wielokrotnie próbowali korumpować nowego proboszcza. Gdy to nie pomagało - zaczęły się groźby i zastraszanie.

Z początkiem lat 90., walka państwa z mafią weszła w decydującą fazę. Oliwy do ognia dodała wizyta duszpasterska Jana Pawła II na Sycylii, w którym w bardzo ostrym tonie wezwał mafiozów do nawrócenia.

To wywołało wściekłość wśród bossów Cosa Nostry, którzy tracili rząd dusz. Decyzja o wyeliminowaniu Padre Pino została podjęta na najwyższych szczeblach mafijnej władzy, przez capo di tutti capi - Salvatore Riinę. Do egzekucji bezbronnego księdza wyznaczono elitarną grupę zabójców.

Książka, oprócz fascynującej historii życia, bł. Józefa Puglisiego, zawiera epokową antymafijną homilię św. Jana Pawła II z 1993 r. oraz zeszłoroczną - Franciszka w 25. lecie śmierci błogosławionego. Całość uzupełniają zdjęcia i opisy ukazujące rzeczywistość życia na Sycylii w warunkach funkcjonowania mafii.

Zapraszamy do współpracy. Dziennikarze zainteresowani egzemplarzami recenzenckimi proszeni są o kontakt z redakcją: instytut@globalizacja.org