Ta strona internetowa używa ciasteczek.

Polska premiera "Oblata" Jorisa-Karla Huysmansa

Kolejny - ostatni tom doskonałej trylogii francuskiego pisarza Jorisa-Karla Huysmansa pt. "Oblat" ujrzał światło dzienne w rok po wydaniu poprzedniej części dzieła - "Katedry", w przekładzie Marcina Masnego.

Fundacja Instytut Globalizacji po ponad stu latach od światowej premiery, opublikowała znakomitą książkę Jorisa Karla-Huysmansa pt. "Oblat". Jest to kontynuacja wydanej w zeszłym roku "Katedry", ostatni tom trylogii obrazującej mozolny proces nawrócenia głównego bohatera i zarazem autora książki.

Historia ukazuje jak z literata i typowego, bardzo rozrywkowego przedstawiciela paryskiej bohemy, bohater przechodzi osobiste spotkanie z Bogiem, co skłania go do poświęcenia życia Kościołowi w charakterze świeckiego mnicha. Jest to przepiękna klasyczna powieść katolicka, arcydzieło literatury europejskiej.

Joris-Karl Huysmans (1848-1907) jest jednym z najważniejszych pisarzy francuskich, założycielem i pierwszym prezydentem prestiżowej Akademii Goncourtów. Początkowo zafascynowany naturalizmem, impresjonizmem, a potem dekadencją. Był znany także jako krytyk sztuki. Postać pisarza przypomniał niedawno Michelle Houellebecq w bestsellerowej powieści "Uległość".

Zasłynął erudycyjną i szokującą powieścią "Na wspak" (1884) z wątkami homoseksualnymi. Kolejna książka – "Là-Bas" (1891) była jeszcze bardziej skandalizująca, opisywała bowiem zjawisko francuskiego satanizmu. Jednak najbardziej spektakularnym i nieoczekiwanym epizodem jego burzliwego życia było porzucenie świata i powrót do chrześcijaństwa.

"Oblat" jest zwieńczeniem duchowej drogi głównego bohatera. Finałem książki jest wstąpienie Durtala (z którym utożsamiano samego autora) do zakonu trapistów gdzie znajduje azyl i tworzy dzieło swojego życia, trylogię: "W drodze", "Katedrę" oraz "Oblata" - jedyne w swoim rodzaju świadectwo odnalezienia Boga w mistycyzmie, modlitwie i sztuce.

Patronat nad wydaniem objęli: "Gość Niedzielny", "Idziemy" oraz "TV Republika"
Więcej informacji www.globalizacja.org