Ta strona internetowa używa ciasteczek.

"Katedra" Huysmansa już wkrótce po polsku!

Jeszcze przed Wielkim Postem ukaże się jedno z największych dzieł francuskiej literatury pięknej - "Katedra" J.-K. Huysmansa. Książkę wyda Instytut Globalizacji.

- Chcieliśmy przybliżyć rodzimemu czytelnikowi autora, który był wielkim pisarzem i apologetą katolicyzmu, choć nie zawsze tak było - tłumaczy Tomasz Teluk, dyrektor wydawnictwa.

Joris-Karl Huysmans jest jednym z największym pisarzy francuskich, założycielem i pierwszym prezydentem prestiżowej Akademii Goncourtów. Początkowo zafascynowany naturalizmem, impresjonizmem, a na końcu - dekadencją. Był znany jako krytyk sztuk. Jednak najbardziej spektakularnym epizodem jego burzliwego życia było porzucenie świata i zwrócenie się ku katolicyzmowi.

Pisarz urodził się w Paryżu w 1848 r. Zasłynął szokującą jak na tamte czasy sodomiczną książką "Wspak", która przysporzyła mu niemało kłopotów. Zainteresował się nią bowiem oskarżyciel z procesów Oskara Wilde’a. Kolejna książka - "Tam" - była jeszcze bardziej kontrowersyjna, opisywała bowiem zjawisko francuskiego satanizmu.

Kłopoty ze zdrowiem, wojna francusko-prusko, a przede wszystkim śmierć bliskiej przyjaciółki oraz kolejnych osób z jego najbliższego otoczenia, sprawiły, że pisarz stanął oko w oko z problemami o charakterze eschatologicznym. Bliskość zła i cierpienia, rozczarowanie światem artystycznym, a przede wszystkim doświadczenia egzystencjalne sprawiły, że jego książkowy bohater - Durtal, z którym utożsamiano samego autora - dokonał niesłychanej wolty.

Z lekkoducha chłonącego jak gąbka patologie ówczesnego świata, Durtal-Huysmans przechodzi duchową przemianę. Trafia do zakonu Trapistów, gdzie znajduje azyl i tworzy trylogię obrazującą przemianę duchową bohatera.

"Katedra" odnosi niebywały sukces komercyjny. Książka staje się bestsellerem i jest tłumaczona na wiele języków. "Katedra" jest niezwykłym studium symboliki wiary, bazującym na pierwowzorze katedry z Chartres. Do klasyki przechodzi fascynujące słowotwórstwo artysty, przysparzające tłumaczom nie lada pracy. Autor zyskuje międzynarodową sławę i zapisuje się złotymi zgłoskami w annałach literatury światowej.

W Polsce praktycznie znany wyłącznie jako dekadent. W PRL promowano jego obrazoburcze powieści. "W drodze" wydał w latach 60. PAX w wersji mocno ocenzurowanej. Postać pisarza przypomniał niedawno Michale Houellebecq w bestsellerowej powieści "Uległość" i paradoksalnie stąd pisarz jest w ogóle znany w naszym kraju współczesnemu pokoleniu.

Najsławniejsza powieść pisarza "Katedra" J.-K. Huysmansa to wielka estetyczna i duchowa uczta. Literatura piękna najwyższych lotów, po raz pierwszy udostępniona polskiemu czytelnikowi. Książka z pewnością spodoba się konserwatystom, choć nie tylko

Dziennikarze i redakcje, które chciałyby zrecenzować książkę proszeni są o kontakt z wydawcą:
www.globalizacja.org, instytut@globalizacja.org, tel. 32 232 65 54, Fundacja Instytut Globalizacji