Ta strona internetowa używa ciasteczek.

Dyrektywa tytoniowa nie jest zła

Podczas prac nad ostatecznym kształtem dyrektywy tytoniowej Polska dowiodła, że potrafi skutecznie bronić swoich interesów na arenie europejskiej. Teraz konieczne będzie zachowanie rozwagi przy wprowadzaniu zapisów dyrektywy do lokalnych przepisów – uważają eksperci Instytutu Globalizacji.

W środę 26 lutego br. odbędzie się ostateczne głosowanie nad dyrektywą tytoniową na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Wcześniej, 22 stycznia kształt nowego prawa zatwierdziła Komisja Zdrowia Publicznego PE, tak więc wszystko wskazuje na to, że głosowanie będzie wyłącznie formalnością.

Dotychczasowe zaangażowanie przedstawicieli polskiego rządu oraz polskich europarlamentarzystów doprowadziło do odrzucenia propozycji zagrażających polskiej gospodarce i miejscom pracy, takich jak zakaz sprzedaży cienkich papierosów. Choć nie udało się zapobiec zakazowi sprzedaży papierosów mentolowych, zaproponowany został sześcioletni okres przejściowy dla tego typu wyrobów tytoniowych.

Według Instytutu Globalizacji wynegocjowane zapisy to sukces, choć niektóre z nich nadal mogą nieść negatywne konsekwencje dla polskiej gospodarki. – Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych będzie obowiązywał od 2020 r. Mentole to aż 20 proc. polskiego rynku papierosów, więc gospodarka na pewno odczuje tę zmianę – zaznacza Bartosz Bartczak, dyrektor w Instytucie Globalizacji. – Konsumenci nie tak szybko porzucają swoje przyzwyczajenia. Wymaga to czasu. Nie można liczyć, że nagle zrezygnują ze swoich preferencji. Będą ich szukać poza oficjalnym obiegiem, a już dziś nielegalny rynek papierosów szacowany jest na 15 proc. całego rynku – dodaje.

Według Instytutu Globalizacji wynegocjowane porozumienie jest dobre i powinno być wdrażane zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej. – Dotychczas Polska niejednokrotnie wykazywała się nadgorliwością w tworzeniu barier w regulacjach gospodarczych, zasłaniając się koniecznością dostosowania polskiego prawa do wymogów unijnych – zauważa Bartosz Bartczak. Dlatego konieczne jest zachowanie rozwagi przy wdrażaniu przepisów dyrektywy tytoniowej tak, aby uniknąć dodatkowych obciążeń dla polskiej gospodarki.

Więcej informacji udziela:

Fundacja Instytut Globalizacji
www.globalizacja.org
instytut@globalizacja.org
tel. 32 232 65 54
tel. +48 600 023 118