Ta strona internetowa używa ciasteczek.

Nagroda Templetona dla Instytutu Globalizacji!

Instytut Globalizacji został laureatem tegorocznej nagrody Templeton Freedom Award przyznawanej przez prestiżową ATLAS Economic Research Foundation.  Logo Templeton Freedom Awards 


Nagroda została przyznana w kategorii „Etyka i wartości” za wydanie książki pt. „Mitologia efektu cieplarnianego” autorstwa Tomasza Teluka.
Fundacja ATLAS doceniła odwagę Instytutu w dążeniu do prawdy i nieuleganiu popularnych schematom myślowym, mogącym nieść za sobą zagrożenie dla wolności jednostki i świata.

Patronem prasowym wydania był dziennik „Rzeczpospolita”.

Tegoroczna edycja konkursu jest szczególna, bowiem zbiega się z 20. rocznicą upadku Muru Berlińskiego. W rywalizacji Instytut Globalizacji pokonał 130 konkurentów z 47 krajów całego świata.

Jesteśmy zaszczyceni, że nasza praca na rzecz obrony wolności jednostki i tradycyjnych wartości została doceniona – mówi dr Tomasz Teluk, prezes Instytutu Globalizacji i autor nagrodzonej książki.

Mitologia efektu cieplarnianego” to książka ukazująca dogmat zmian klimatycznych jako narzędzie ideologiczne i polityczne współczesnej lewicy, służące nie tyle ochronie środowiska naturalnego, co zwiększaniu opodatkowania przedsiębiorstw czy coraz większej ingerencji w ludzkie życie m.in. poprzez postulat zwiększenia kontroli urodzin.

Mit globalnego ocieplenia jest w rzeczywistości skierowany przeciwko ludzkiemu życiu, uważając istnienie ludzkie za czynnik szkodliwy dla środowiska – tłumaczy Tomasz Teluk. – Ekofanatyzm jest współcześnie największym zagrożeniem dla wolności i godności człowieka – dodaje.

Jury napisało w uzasadnieniu przyznania nagrody, że „Instytut Globalizacji otrzymał wyróżnienie za wzbogacenie debaty publicznej nt. globalnego ocieplenia. (…) Trzeba zawsze pamiętać, że Unia Europejska nie ewoluuje w stronę państwa minimalnego i rządów prawa. Miejmy nadzieje, że instytucje takie jak Instytut Globalizacji będą wzmacniały Polskę, aby się temu przeciwstawić. (…) Ta młoda organizacja pokazała, że jest w stanie rozwijać debatę z establishmentem”.

Wręczenie wyróżnienia odbyło się na uroczystej gali 9 listopada 2009 r. w Waszyngtonie. Nagrodę z rąk prezesa ATLAS Foundation prof. Alexandra Chafuena oraz czek na 10 000 dolarów w imieniu Fundacji odebrał Jacek Spendel, członek Rady Nadzorczej Instytutu Globalizacji.

Więcej informacji udziela:

Fundacja Instytut Globalizacji
www.globalizacja.org
instytut@globalizacja.org
tel. + 48 600 023 118
+ 48 32 232 65 54