Ta strona internetowa używa ciasteczek.

Zaproszenie

Instytut Globalizacji ma zaszczyt zaprosić na cykliczną imprezę – Śniadania Instytutu Globalizacji nt. „Gry losowe online: państwowy monopol czy wolna konkurencja?”.

Podczas debaty eksperci ekonomiczni ocenią skutki regulacji rynku usług gier losowych udostępnianych za pośrednictwem Internetu. Tematy dyskusji:

  • Jedynie odejście od zasad monopolistycznej pozycji państwa na rynku gier i zakładów spowoduje znaczący wzrost wpływów do skarbu państwa stwierdza raport przygotowany przez Instytut Badań Nad Gospodarką Rynkową.
  • Polakom nie podoba się zapowiedziane przez polityków wprowadzenie monopolu państwa na gry losowe oferowane za pośrednictwem Internetu - taki wniosek wypływa z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez TNS OBOP. Aż 42% ankietowanych na pytanie: „Czy Pana(i) zdaniem, państwo powinno posiadać monopol dotyczący gier losowych dostępnych za
    pośrednictwem Internetu?” odpowiedziało negatywnie.
  • Brytyjscy ekonomiści są zdania, że uregulowanie tego typu rozrywki w Internecie w Polsce jest niezbędne w związku z wolnością świadczenia usług w krajach Unii Europejskiej. Ponadto dyskryminowanie firm prywatnych na tym rynku jest łamaniem zasad wolnej konkurencji. W przypadku istnienia monopolu, państwo może spodziewać się niższego wzrostu gospodarczego, ograniczenia rozwoju w tym innowacyjnym sektorze oraz redukcji miejsc pracy.
  • Stowarzyszenie KoLiber uważa, że wprowadzenie monopolu państwa na rynek gier i zakładów oferowanych w Internecie będzie sprzeczne z prawem Unii Europejskiej i wystosowało w tej sprawie wniosek do Rzecznika Prawo Obywatelskich.

W dyskusji moderowanej przez dra Tomasz Teluka – dyrektora Instytutu Globalizacji oraz eksperta Centre for the New Europe w Brukseli, wezmą udział:

  • dr Bohdan Wyżnikiewicz – wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową
  • Jarosław Pawłowski - wiceprezes TNS OBOP
  • Jacek Spendel – prezes Stowarzyszenia KoLiber
  • Piotr Waglowski – członek Rady Informatyzacji przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji

Spotkanie odbędzie się w Warszawie w restauracji La Boheme na pl. Teatralnym (www.laboheme.com.pl), we wtorek, 9 stycznia 2007 r. o godz. 11.00.

Zaproszeni to dziennikarze oraz eksperci ekonomiczni. Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w spotkaniu na adres: instytut@globalizacja.org. Uczestnicy (tylko po wcześniejszym potwierdzeniu uczestnictwa) otrzymają darmowe egzemplarze raportu IBnGR oraz wyśmienite drugie śniadanie przygotowane przez kucharza restauracji La Boheme.

Spotkanie zostanie zorganizowane w ramach Śniadań Instytutu Globalizacji. Jest to cykliczna impreza ekspertów, decydentów i dziennikarzy, w ramach projektów spraw publicznych, prowadzonych przez Fundację.