Ta strona internetowa używa ciasteczek.

Nowoczesna medycyna jest niedostępna dla pacjentów

Najnowsze osiągnięcia medycyny są nieosiągalne dla polskich pacjentów w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej – wynika z najnowszego „Raportu o ochronie zdrowia w Polsce”, opublikowanego 5 grudnia 2006 r. przez Instytut Globalizacji. Pacjenci szczególnie odczuwają brak dostępu do nowoczesnej farmakoterapii.

Polska znalazła się na 21. miejscu na 26 sklasyfikowanych krajów Europy w Europejskim Indeksie Konsumentów przygotowanym przez brukselski think tank HealthConsumerPowerhouse. Szczególnie słabo oceniono w Polsce dostęp do informacji medycznej oraz do nowoczesnej farmakoterapii. Co czwarty Polak jest niezadowolony z informacji o zdrowiu, udzielanych przez lekarzy. Jednocześnie niemal każdy z nas podejmuje próby samoleczenia, zanim skorzysta z pomocy lekarskiej. Jeśli znikomy dostęp do nowych leków jest metodą oszczędności wydatków, to społeczeństwo ponosi nieodwracalne koszty zdrowotne, wynikające z nieefektywności publicznej służby zdrowia.

Autorzy raportu – Wojciech Misiński, Andrzej Sośnierz, Adam Kozierkiewicz oraz Tomasz Teluk zastanawiają się, co zrobić, aby nowoczesna opieka zdrowotna była dostępna dla pacjentów. Andrzej Misiński oraz Andrzej Sośnierz proponują koncepcję „bonu zdrowotnego”, dzięki któremu Polska ma szansę mieć najnowocześniejszy system opieki zdrowotnej w Europie. Koncepcja „bonu zdrowotnego” jest warunkiem uruchomienia szeregu mechanizmów i rzeczywistego wdrożenia narzędzi prowadzących do wzrostu dostępności do świadczeń zdrowotnych, w tym szczególnie wysokospecjalistycznych. Ich brak powodować nadal będzie wykluczenie poza system pacjentów ciężko chorych wymagających szczególnie wysokospecjalistycznych świadczeń zdrowotnych.

Raport o ochronie zdrowia w Polsce (PDF)

Informacja prasowa (PDF)

Media o nas: