Ta strona internetowa używa ciasteczek.

„Stop opodatkowaniu internetu” – nowa inicjatywa Instytutu Globalizacji

Instytut Globalizacji, wolnorynkowy instytut spraw publicznych, uruchamia nowy projekt sprzeciwiający się opodatkowaniu przestrzeni wirtualnej, w tym rozrywki online. Akcja „Stop opodatkowaniu internetu” ma na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej, że politycy nie cofają się nawet przed nakładaniem podatków na rzeczywistość elektroniczną.

W wielu krajach sektory innowacyjne ze względu na swoją rolę w nowoczesnej gospodarce mogły liczyć na taryfę ulgową ze strony fiskusa. Do historii dobrych praktyk przeszło nieopodatkowanie dostawców internetu w Stanach Zjednoczonych, czy zwolnienia podatkowe dla e-biznesu w krajach Unii Europejskiej takich jak Irlandia.

Niestety coraz częściej zachłanność polityków sięga „wirtualnej rzeczywistości” niszcząc w ten sposób wolną przedsiębiorczość, wdzierając się w nasze życie prywatne i hamując rozwój innowacji. Fiskus zaczyna inwazję w każdą sferę działalności internetowej, czego przykładem w Polsce był ostatni postulat opodatkowania transakcji zawieranych na aukcjach online.

Internet to także elektroniczna rzeczywistość, cyfrowe światy, w której płaci się realnymi pieniędzmi. Istnieje już ogromny rynek reklamy i pozycjonowania produktów umieszczanych w grach komputerowych. W bogatych krajach gracze są skłonni płacić duże pieniądze za dodatkowe uzbrojenie czy osiągnięcia w wirtualnych grach – uważa dr Tomasz Teluk, dyrektor Instytutu Globalizacji, autor dwóch książek o technologiach informacyjnych: „E-biznes. Nowa gospodarka” oraz „IT w firmie”.

Ostatnio jeden z kongresmenów w USA opowiedział się za opodatkowaniem transakcji zawieranych w cyfrowych światach, po tym, jak jeden gracz sprzedał drugiemu za 100 tys. USD wirtualny kurort stworzony w grze komputerowej Project Entropia. To już próba obłożenia daninami spędzania wolnego czasu – dodaje Teluk.

Rzeczywistość potrafi sięgnąć absurdu, dlatego eksperci Instytutu Globalizacji zdecydowanie sprzeciwiają się dalszym próbom opodatkowania internetu ze strony pazernych urzędników. Większe opodatkowanie to mniejsza innowacyjność, wolniejszy rozwój ekonomiczny oraz zmniejszona konkurencyjność na rynku globalnym, co odgrywa istotną rolę w dobie gospodarki opartej na wiedzy.

W ramach projektu zostanie opracowany raport o podatkach w internecie. Fundacja Instytut Globalizacji zorganizuje także konferencję naukową na powyższy temat. Do dziennikarzy będą regularnie wysyłane informacje prasowe w miarę postępu prac badawczych.

Informacja prasowa (PDF)

Napisali o nas: