Ta strona internetowa używa ciasteczek.

Media a kierowanie informacji medycznej do pacjenta

INFORMACJA PRASOWA

Konferencja pt. „Media a kierowanie informacji medycznej do pacjenta”

Z pewnością można mówić o istnieniu cenzury wobec informacji medycznej. Dziennikarze napotykają na utrudnienia w spełnianiu ważnej misji publicznej, jaką jest podnoszenie wiedzy o zdrowiu wśród społeczeństwa. Na bariery napotykają także wydawcy oraz urzędnicy, którzy często, aby dotrzeć z informacją do pacjenta muszą wykupywać płatne ogłoszenia.

Konferencja odbędzie się w Centrum Multimedialnym ul. Foksal 3/5 , w poniedziałek 21 listopada o godz. 11.00.

O godz. 13.00 przewidziany jest lunch dla uczestników spotkania.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Udział wezmą m.in.:

Dr Tomasz Teluk, ekspert Centre for the New Europe, komentator TechCentralStation
Dr Adam Sandauer, prezes Stowarzyszenia Obrony Praw Pacjentów Primum non nocere
Dr Andrzej Sośnierz, poseł Platformy Obywatelskiej
Red. Wojciech Kuta, redaktor naczelny gazety Rynek Zdrowia

Zaproszonymi są dziennikarze specjalizujący się w tematyce medycznej.

Według badań pacjenci czerpią swoją wiedzę o medycynie za pośrednictwem mediów. W Stanach Zjednoczonych 80 proc. pacjentów poszukuje bezpośredniej informacji medycznej w Internecie. Konferencja ma na celu debatę o barierach w popularyzacji wiedzy o zdrowiu.

W Europie, za sprawą artykułu 88 dyrektywy UE 2001/83/EC funkcjonuje zakaz kierowania bezpośredniej informacji medycznej do pacjenta. W Polsce, zabronione jest nawet informowanie o lekach dostępnych na receptę. Czy rodzime przepisy nie są zbyt restrykcyjne?

Zakaz kierowania informacji medycznej przez podmioty profesjonalne pociąga za sobą określone skutki społeczne i ekonomiczne. W Polsce mam jedne z najdroższych leków w Europie. Zamiast wiedzy rozwija się pseudowiedza promująca medycynę niekonwencjonalną, okultyzm, magię, zielarstwo. Przynosi to wielkie szkody pacjentom, gdy wskutek zaniedbania, choroby łatwe do wyleczenia w początkowym stadium, stają się schorzeniami przewlekłymi.

Europejskie przepisy doprowadziły do tego, że kiedy w 1980 r. 8 na 10 nowych leków rozwijanych było na Starym Kontynencie, obecnie 8 na 10 innowacyjnych preparatów zostaje wynalezionych w USA.

Inaczej dzieje się w Stanach Zjednoczonych. Po zniesieniu barier informacyjnych w 1997 r. aż 65 mln Amerykanów odwiedziło lekarza, bo dowiedziało się o zagrożeniach dla zdrowia z prasy, radia czy telewizji. Pacjenci stali się aktywną stroną terapii. Zniesienia cenzury w UE domagają się liczne organizacje broniące praw pacjentów. Komisja Europejska już zapowiedziała zmiany.

Organizatorami konferencji są Centrum Wolności i Monitoringu Mediów oraz Instytut Globalizacji – niezależny instytut spraw publicznych. Wyłącznym sponsorem konferencji jest amerykański think-tank TechCentralStation. Patronat medialny objął magazyn Rynek Zdrowia.

Informacje można uzyskać pod:

Centrum Monitoringu Wolności Prasy
Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

00-366 Warszawa, ul. Foksal 3/5
tel./fax (+48-22) 827-58-96
cmwp@ikp.pl

Bardzo prosimy o potwierdzenie udziału w konferencji. Ilość miejsc jest limitowana.