Ta strona internetowa używa ciasteczek.

TVP nie wypełnia ustawowych obowiązków

TVP nie wypełnia obowiązków wynikających z ustawy o radiofonii i telewizji, nakładającej na telewizję publiczną rozpowszechnianie wszystkich swoich programów – wynika z najnowszego raportu Instytutu Globalizacji pt. „TVP na manowcach cyfryzacji”.

Z ustawy o radiofonii i telewizji (USTAWA z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji), wynika, że nadawanie cyfrowe TVP powinna traktować jako swój ustawowy obowiązek. TVP ma więc prawny obowiązek rozpowszechniania wszystkich swoich programów (włącznie z TVP HD i TVP Sport). Owo „rozpowszechnianie” zapewnia tylko własna platforma cyfrowa, a nie dystrybucja tych programów w sieciach kablowych czy cudzych platformach satelitarnych – uważają eksperci Instytutu Globalizacji.

– Lekcją dla TVP powinna być brytyjska BBC, gdzie samorządność i stabilność, pozwoliła BBC stać się liderem rynku telewizyjnego na świecie i godnym naśladowania przykładem udanej cyfryzacji mediów publicznych – uważa dr Tomasz Teluk, prezes Instytutu Globalizacji.

Tymczasem 2008 rok był stracony dla cyfryzacji. Wskutek konfliktu politycznego wokół TVP, oddaliły się szanse na budowę narodowej platformy cyfrowej.

Jeśli TVP nie uruchomi własnej platformy cyfrowej, jest niechybnie skazana na porażkę. TVP traci rynek na rzecz konkurencji. Traci oglądalność i rynek reklam. Jeśli ubiegły rok nie zostanie zakończony stratą, pierwsza strata w historii TVP może być osiągnięta w roku bieżącym.

Według danych Europejskiej Unii Nadawców, rynkowa pozycja TVP jest obecnie wciąż lepsza niż włoskiej RAI czy hiszpańskiej TVE. Jednak oglądalność TVP spadła na przestrzeni ostatnich czterech lat aż o 22 proc., a jeśli Telewizja Polska nie uruchomi własnej platformy cyfrowej, jej pozycja rynkowa ulegnie załamaniu.

– Największym problemem TVP jest upolitycznienie. Upolitycznienie mediów publicznych sprzyja niestabilności wewnątrz firmy, a także stanowi istotną barierę dla cyfryzacji w Polsce, uniemożliwiając budowę narodowej platformy cyfrowej – uważa Tomasz Teluk, autor raportu.

Pobierz:
Raport Instytutu Globalizacji "TVP na manowcach cyfryzacji"