Ta strona internetowa używa ciasteczek.

Platforma TVP to dobry pomysł

Budowa satelitarnej platformy cyfrowej umocni pozycję TVP i zwiększy konkurencję na rynku telewizyjnym – ocenia Instytut Globalizacji.

Instytut Globalizacji, prowadzący badania nad cyfryzacją w ramach projektu edukacyjno-badawczego „Cyfrowa Polska”, pozytywnie ocenia decyzję zarządu TVP o budowie satelitarnej platformy cyfrowej dla klientów mediów publicznych.

Własna platforma cyfrowa pozwoli telewizji publicznej zachować pozycję na rynku radiowo-telewizyjnym, co byłoby niemożliwe bez inwestycji w nowoczesne technologie.

Instytut Globalizacji ze zrozumieniem odnosi się do sygnałów świadczących o tym, że platforma publiczna będzie platformą satelitarną.

To dobra wiadomość dla podatników. Technologia satelitarna jest najmniej kosztownym sposobem dotarcia z sygnałem do klienta i obejmuje swoim zasięgiem cały kraj, więc każdy będzie miał dostęp do telewizji cyfrowej – wyjaśnia dr Tomasz Teluk, dyrektor Instytutu Globalizacji. – Zestawy do odbioru telewizji satelitarnej są coraz tańsze i umożliwiają dostęp do większej oferty niż w przypadku telewizji naziemnej – dodaje.

Komercyjny i rynkowy sukces platform satelitarnych w Polsce jasno pokazuje, że przekaz satelitarny jest najlepszą z możliwych form funkcjonowania na rynku nowoczesnej, interaktywnej, telewizji cyfrowej – podkreśla Tomasz Teluk. – Bez nowoczesnej, atrakcyjnej dla klienta oferty, przede wszystkim w technologii HD, TVP sama wykluczyłaby się z rynku – podsumowuje.

Mimo, iż Instytut Globalizacji, nie jest entuzjastą przymusowego finansowania przez podatników państwowych mediów publicznych, eksperci ośrodka uważają, że jeśli TVP chce przetrwać na rynku mediów, powinna zainwestować w cyfrową platformę satelitarną, taką jak Cyfrowy Polsat, czy przejęta ostatnio przez TVN, platforma „n”, a owa przełomowa inwestycja szybko się zwróci.

Tylko wówczas rynkowa wartość TVP będzie na tyle wysoka, aby można było myśleć w przyszłości o ewentualnej prywatyzacji i otrzymaniu satysfakcjonującej kwoty za udziały firmy. Bez własnej platformy cyfrowej sprzedaż TVP jest nieopłacalna. Obecnie IG nie widzi także politycznej woli prywatyzacji mediów publicznych.

Telewidzowie powinni cieszyć się z coraz większej konkurencji na rynku, bowiem uruchomienie platformy satelitarnej zapowiedziała także TP SA.

Dobre wiadomości płyną także z Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Wystawienie na sprzedaż multipleksów do obsługi telewizji cyfrowej zwiększy konkurencyjność rynku, poprzez pojawienie się na nim nowych graczy.

Środki uzyskane z przetargów oraz ze sprzedaży częstotliwości zwolnionych po wyłączeniu nadawania analogowego powinny zostać przeznaczone na finansowanie cyfryzacji – uważa Instytut Globalizacji.

Informacja prasowa (PDF)