Ta strona internetowa używa ciasteczek.

PiS najbardziej niechętna przedsiębiorcom

Prawo i Sprawiedliwość jest partią najbardziej niechętną polskiemu biznesowi, wynika z najnowszych badań opinii publicznej, przeprowadzonych w lutym przez TNS OBOP na zlecenie Instytutu Globalizacji.

Na PiS wskazało najwięcej, bo aż 28 proc. pytanych. Na pytanie „która z partii jest najbardziej niechętna polskiemu biznesowi?”, tylko 6 proc. odpowiedziało, że LiD, 3 proc., że PSL, a 2 proc., że PO.

Jest to niesprawiedliwa ocena, bowiem, gdyby trzeźwo ocenić prawodawstwo poprzedniego rządu, czy przebieg głosowań parlamentarnych, można by odnieść wrażenie, że posłowie PiS sprzyjają polskim przedsiębiorcom – komentuje dr Tomasz Teluk, dyrektor Instytutu Globalizacji.

W ocenie Instytutu, decydujący wpływ na złe postrzeganie PiS przez środowisko biznesowe, miało wykorzystanie osób największych polskich biznesmenów w czasie kampanii wyborczej.

40 proc. Polaków uważa, że osoby największych polskich biznesmenów wykorzystano do celów politycznych. Tylko 8 proc. nie zgadza się z tym stwierdzeniem. Polacy oceniają, że politycy wykorzystali mechanizm zawiści wobec najbogatszych. 40 proc. ankietowanych dostrzegło ten element w ostatniej kampanii wyborczej. 55 proc. respondentów uważa, że Polacy są zawistni wobec najbogatszych.

Za najbardziej atakowanych biznesmenów Polacy uznali Ryszarda Krauzego (32 proc. wskazań). Kolejne miejsca zajęli Jan Kulczyk (10 proc.) i Aleksander Gudzowaty (5 proc).

Według Instytutu Globalizacji negatywna kampania wobec środowiska biznesu nie sprawdziła się, bowiem Polacy stają się coraz bardziej zamożni i w coraz większym stopniu utożsamiają się ze środowiskiem przedsiębiorców.

Sympatia opinii publicznej leży zdecydowanie po stronie ludzi interesów. Politycy obwiniani są za tworzenie złego, korupcjogennego prawa – podsumowuje Tomasz Teluk.

Pełne wyniki, raport z badań opinii publicznej oraz ich szczegółową analizę można pobrać ze strony: globalizacja.org/pr-05.03.2008-globalizacja_org.zip.

Informacja prasowa (PDF)