Ta strona internetowa używa ciasteczek.

Petycja do Komisji Europejskiej

EUROPEAN COMMISSION
DG Health and Consumer Protection
B-1049 BRUSSELS

Warszawa, 15.10.2005

Szanowny Panie Verheugen,

Zła sytuacja w służbie zdrowia jest związana ze zbyt dużym poziomem państwowego interwencjonizmu i regulacjami rynku.

W Polsce są jedne z najwyższych cen leków w Europie. Wielu pacjentów nie stać na wykup recept. Chorzy konsumują zbyt mało leków. Schorzenia, które mogłyby wyleczone w początkowej fazie staje się chorobami przewlekłymi. Zwiększa to koszty opieki medycznej, a za błędy państwowej opieki medycznej płacą zdrowi obywatele.

Jednym z przyczyn niskiego poziomu wiedzy medycznej i niemożliwości stosowania polityki prewencyjnej jest zakaz kierowania bezpośredniej informacji medycznej do pacjenta (art. 88 Dyrektywy UE 2001/83/EC. Zamiast leczyć się pacjenci trafiają w ręce zielarzy, wróżbitów i oszustów, rujnując swoje zdrowie. Niezrozumiałe, dlaczego cenzura obejmuje substancje ratujące ludzkie zdrowie i życie.

Firmy medyczne, wydające na badania i rozwój miliardy dolarów, masowo przenoszą swoje centra naukowo-medyczne do USA. W Stanach Zjednoczonych, dzięki zniesieniu wszelkich barier dla przepływu informacji medycznej, kilkadziesiąt milionów Amerykanów odwiedziło lekarza, bo dowiedziało się o zagrożeniach dla zdrowia z prasy, radia czy telewizji. Jak dowodzą badania stan wielu z nich uległ poprawie.

Dlatego, wspólnie z innymi organizacjami broniącymi praw pacjentów, domagamy się zniesienia Dyrektywy UE 2001/83/EC i umożliwienia pacjentom wolnego dostępu do informacji medycznej. W dobie Internetu, gdy cenzura informacji jest niemożliwa, kraje członkowskie powinny dowolnie kształtować swoją politykę wobec pacjenta, a w przypadku opieki medycznej pacjenci nie powinni być pozbawieni informacji i prawa wyboru.

Tylko wiedza, a nie ignorancja, może poprawić stan zdrowia społeczeństwa w Europie.